Wycieczka do Krakowa

 
W dniach 27-29 października 2021r. w ramach projektu „Poznaj Polskę” 🇵🇱 odbyła się wycieczka do Wieliczki oraz Krakowa, w której uczestniczyli uczniowie klas IV- VIII.
Pierwszym punktem programu była Kopalnia Soli w Wieliczce. Podczas wędrówki pokonaliśmy 800 schodów, z czego 380 już na starcie!!! Wykute w soli komory, a wśród nich Kaplica św. Kingi, podziemne jeziorka, solne rzeźby oraz realistyczne postacie zrobiły na uczniach niemałe wrażenie 😉. Po ponad 2 godzinach zwiedzania wyjechaliśmy do punktu noclegowego w Krakowie, by zbierać siły na kolejny dzień.
 

Drugiego dnia wycieczki, podobnie jak pierwszego, cieszyliśmy się piękną pogodą. Po zjedzeniu śniadania tramwajem wybraliśmy się do Muzeum AK, gdzie młodzież poprzez zajęcia warsztatowe dowiedziała się, jak działało Polskie Państwo Podziemne. Po warsztatach wyruszyliśmy na Wawel, aby obejrzeć ekspozycję przechowywaną w Skarbcu Koronnym oraz broń sieczną i drzewcową, zbroje, hełmy a także kopie chorągwi rycerskich, znajdujące się w Zbrojowni. Następnie udaliśmy się do Galerii Sztuki XIX wieku, gdzie mieliśmy okazję podziwiać najpiękniejsze dzieła sztuki polskiej. Zmęczeni, lecz bogaci w nową wiedzę i doświadczenia wróciliśmy do schroniska młodzieżowego.
Piątek był ostatnim dniem naszego pobytu w Krakowie. Rano, w towarzystwie pani przewodnik odbyliśmy spacer Drogą Królewską, którą dawniej wyjeżdżali do swej wawelskiej rezydencji polscy królowie. Przemierzając ją, poznaliśmy najpiękniejsze krakowskie budowle, m. in. Sukiennice, Kościół Mariacki, kościół św. Piotra i Pawła, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był czas na odpoczynek oraz zakup pamiątek. Na koniec zeszliśmy w Podziemia Rynku, gdzie na głębokości kilku metrów kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa.
I tak nasza wycieczka dobiegła końca…