Dzień „Żołnierzy Wyklętych”

 

 

1 marca – Narodowy  Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Tego dnia przypada polskie święto państwowe, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto obchodzone 1 marca od 2011 roku. W ten jeden dzień w roku chylimy czoła przed bohaterami, którzy do końca swoich dni walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto narodowe, podczas którego kultywujemy pamięć o bohaterach walczących w konspiracji antykomunistycznej. Od roku 1944 do 1963 około 300 tys. osób nieustannie podejmowało walkę o wyzwolenie z sowieckiego ucisku i utworzenie wolnego państwa Polskiego

1 marca w całym kraju odbywają się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno – patriotyczne.

Nasza Szkoła nie pozostała temu wydarzeniu obojętna. Odbył się u Nas uroczysty apel, na którym został odśpiewany hymn narodowy, a następnie uczniowie klasy VIII przedstawili krótki rys historyczny o „Żołnierzach Wyklętych”. W drugiej części spotkania odbyło się czytanie książki związanej z tematyką apelu – „Rycerze lasu”.

Na uroczystości gościł u nas Wójt Gminy Borki Pan Radosław Sałata, który jednocześnie jest komendantem zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Inspektoratu Radzyń, Rejonu 1 Borki, Grupy „Charadrion”.