Urodziny Ludolfiny

 

14 marca w Szkole Podstawowej w Krasewie odbył się II Gminny Konkurs Matematyczny „Urodziny Ludolfiny”. W Konkursie wzięło udział sześćdziesięciu trzech uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z Gminy Borki.

 

 

 

Uczestników i ich nauczycieli powitała pani dyrektor Urszula Oprawska-Abdułlajew życząc sukcesów.
Liczba pi to stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki, jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Pi zwana jest też jako Ludolfina – na cześć Ludolpha van Ceulena – który obliczył wartość liczby π do 35 miejsca po przecinku. Amerykanki zapis daty 3.14 ( 14 marca) stał się wyznacznikiem święta liczby. 
Społeczność Szkoły Podstawowej w Krasewie postanowiła po raz drugi włączyć się w obchody tego święta. W pierwszej części wydarzenia uczniowie rozwiązywali testy w różnych kategoriach wiekowych. Następnie odpoczywali po zmaganiach matematycznych, a Komisja Konkursowa sprawdzała prace. Nie zabrakło również elementów urodzinowych: tortu, balonów, poczęstunku i dobrej zabawy, które kojarzą się z urodzinami. Na zakończenie uczestnicy otrzymali podziękowania zaś najlepsi dyplomy i nagrody za I, II i III miejsca z rąk pana Michała Zająca, który reprezentował Wójta Gminy Borki. Pani dyrektor podziękowała wszystkim za uczestnictwo i zaprosiła na ponowne świętowanie za rok.