Urodziny Ludolfiny. Gminny Konkurs Matematyczny.

14 marca 2018, obchodzony był w Szkole Podstawowej w Krasewie Międzynarodowy  Dzień Liczby Pi połączony z Gminnym Konkursem Matematycznym „Ludolfina”.

To święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Dzień Liczby Pi obchodzony jest również w bardzo wielu szkołach  w Polsce.

Kto wymyślił to święto?

Jak podaje Wikipedia, pierwsze obchody Dnia Liczby Pi miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa.

Dzień Liczby Pi – 14 marca Datę święta – 14 marca – wybrano z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi (data „14 marca” zapisywana jest w Stanach Zjednoczonych jako „3.14)

 W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Dlatego też osoby świętujące Dzień Liczby Pi zajadają się takimi daniami, jak pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.

Czym jest liczba pi?

 Warto wiedzieć: Liczba pi to stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Liczba pi jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Liczba pi z dokładnością do ponad 200 miejsc po przecinku może zobaczyć na dolnym korytarzu.

Pi zwana jest też jako Ludolfina – na cześć Ludolpha van Ceulena – który obliczył wartość liczby π do 35 miejsca po przecinka.

Natomiast pewien Japończyk wyrecytował w 2005 roku bezbłędnie 83431 cyfr liczby π, co zostało sprawdzone i potwierdzone, a jego wynik znalazł się w rekordach Guinnessa.

Warto dodać, że 14 marca obchodzone są również urodziny słynnego fizyka Alberta Einsteina. 

Samo święto oczywiście obchodzone jest w przymrużeniem oka, i chodzi wyłącznie o spopularyzowanie matematyki poprzez jej najbardziej popularną stałą.

My postanowiliśmy włączyć się w obchody tego święta, poprzez organizację Gminnego Konkursu Matematycznego. Nie zabrakło w tym  również elementów urodzinowych: czapeczek, tortu i dobrej zabawy, które kojarzą się z urodzinami.

W konkursie brali udział uczniowie  wszystkich szkół z terenu Gminy Borki.

Fundatorem nagród był Pan Wójt Gminy Radosław Sałata.

Uczestnikom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.