14 marca 2018, obchodzony był w Szkole Podstawowej w Krasewie Międzynarodowy Dzień Liczby Pi połączony z Gminnym Konkursem Matematycznym „Ludolfina”.
To święto obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych. Dzień Liczby Pi obchodzony jest również w bardzo wielu szkołach w Polsce.
Kto wymyślił to święto?
Jak podaje Wikipedia, pierwsze obchody Dnia Liczby Pi miały miejsce w 1988 roku w muzeum nauki Exploratorium w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa.
Dzień Liczby Pi – 14 marca Datę święta – 14 marca – wybrano z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi (data „14 marca” zapisywana jest w Stanach Zjednoczonych jako „3.14)
W języku angielskim słowa pi oraz pie (ciasto, placek) mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe. Dlatego też osoby świętujące Dzień Liczby Pi zajadają się takimi daniami, jak pizza pie (placki pizzy), apple pie i inne podobne ciasta.
Czym jest liczba pi?
Warto wiedzieć: Liczba pi to stała matematyczna, która pojawia się w wielu działach matematyki i fizyki. Liczba pi jest definiowana jako stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. Liczba pi z dokładnością do ponad 200 miejsc po przecinku może zobaczyć na dolnym korytarzu.
Pi zwana jest też jako Ludolfina – na cześć Ludolpha van Ceulena – który obliczył wartość liczby π do 35 miejsca po przecinka.
Natomiast pewien Japończyk wyrecytował w 2005 roku bezbłędnie 83431 cyfr liczby π, co zostało sprawdzone i potwierdzone, a jego wynik znalazł się w rekordach Guinnessa.
Warto dodać, że 14 marca obchodzone są również urodziny słynnego fizyka Alberta Einsteina.
Samo święto oczywiście obchodzone jest w przymrużeniem oka, i chodzi wyłącznie o spopularyzowanie matematyki poprzez jej najbardziej popularną stałą.
My postanowiliśmy włączyć się w obchody tego święta, poprzez organizację Gminnego Konkursu Matematycznego. Nie zabrakło w tym również elementów urodzinowych: czapeczek, tortu i dobrej zabawy, które kojarzą się z urodzinami.
W konkursie brali udział uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy Borki.
Fundatorem nagród był Pan Wójt Gminy Radosław Sałata.
Uczestnikom oraz nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.