Rajd rowerowy „100 km na 100 -lecie Niepodległej”

15 czerwca 2018 roku odbył się Gminny Rajd Rowerowy „100 km na 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”, którego organizatorami byli: Gmina Borki oraz Szkoła Podstawowa w Krasewie. Celem rajdu było upamiętnienie 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz uczczenie pamięci poległych harcerzy i ich komendanta.

Uczniowie szkół z terenu Gminy Borki wyruszyli ze swoich placówek, aby po pokonaniu wyznaczonej im trasy spotkać się przy Leśnej Mogile Harcerzy w lesie koło wsi Sitno. Na miejsce stawiła się młodzież wraz z opiekunami ze: Szkoły Podstawowej w Woli Chomejowej, Szkoły Podstawowej w Tchórzewie, Szkoły Podstawowej w Krasewie oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Borkach. Uroczystość swoją obecnością zaszczycił pan Radosław Sałata Wójt Gminy Borki.

Uczestników rajdu powitała pani Dyrektor Urszula Oprawska – Abdułłajew, która przybliżyła wszystkim historię tego miejsca.

Po klęsce wrześniowej drużyna radzyńskich harcerzy pod komendą nauczyciela miejscowej szkoły powszechnej, harcmistrza Michała Lisowskiego zorganizowała się do działań podziemnych już jesienią 1939 roku. W czerwcu 1940 roku gestapo aresztowało grupę harcerzy oraz ich harcmistrza. Po krótkim przetrzymaniu i bestialskim przesłuchaniu, 5 lipca 1940 roku rozstrzelano ich w pobliskim lesie k/ wsi Sitno. Była to pierwsza egzekucja w pobliżu Radzynia. Ciała 14 zabitych harcerzy oraz ich komendanta zostały ekshumowane w 1946 roku i pochowane w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Radzyniu Podlaskim.

Podczas odczytywania nazwisk poległych harcerzy uczniowie złożyli   kwiaty  i  znicze, następnie uczczono ich pamięć minutą ciszy.

Po oficjalnej części uroczystości pan Radosław Sałata wręczył na ręce opiekunów podziękowania za udział w rajdzie a pani Urszula Oprawska–Abdułłajew zaprosiła zgromadzonych na gorącą, harcerską grochówkę. Na spotkaniu harcerskiej braci piosenek zabraknąć nie może, więc i u nas nie mogło być inaczej. Pani Magdalena Mitura pięknie zagrała na akordeonie a wyśpiewane przy jej akompaniamencie pieśni jeszcze długo niosły się po lesie. 

Spotkanie zakończyła pani Dyrektor Urszula Oprawska – Abdułłajew dziękując wszystkim za przybycie i życząc szczęśliwego powrotu do szkół.