Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!

 

    

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Jego głównym celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.


      W naszej szkole DBI obchodzony był po raz trzeci. Podczas tegorocznych obchodów dzieci z przedszkola oraz młodszych klas obejrzały przedstawienie dotyczące bezpieczeństwa w sieci- „Baśniowy świat Internetu”, gdzie aktorami byli uczniowie klasy II wraz z wychowawcą, a także uczennice klasy III. Następnie został wyświetlony film „Owce w sieci”, który w zabawny sposób przedstawiał losy owieczek i ich właściciela, korzystających z portali społecznościowych. Na koniec każdy z uczniów miał możliwość podzielenia się wiedzą i doświadczeniem związanym z korzystaniem  z Internetu.

     W starszych klasach natomiast przeprowadzone zostały zajęcia „Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję!”. Na wstępie ustalona została definicja hejtu, po czym uczniowie obejrzeli film „Cyberprzemoc”. Na zakończenie każda klasa przedstawiła wykonany podczas lekcji plastyki plakat, ilustrujący zasady bezpieczeństwa w sieci.